لوگو گروه صنایع محور غرب مشهد

نامه دبیر هیات امنای صنایع محور غرب مشهد

دفتر محترم مقام معظم رهبری (مدظل)

بااهداء سلام و آروزی سلامتی و طول عمر مقام منیع ولایت

این رقیمه، تظلم خواهی نجیب ترین قشری است که طی ۳۶سال گذشته، به قصد قرب الهی و خدمت بی منت به انقلاب شکوه مندشان، پا در وادی صنعت و اشتغال آفرینی گذاشته اند و همه اعتبار و وجاهت خویش را سودای استقلال ملی و سربلندی بخش تولید کشور نموده اند، مع الوصف همچنان از تبعیض و بی عدالتی در رنج هستند و دفتر رهبری معظم انقلاب را به عنوان ملجاء و پناهِ بی پناهی خویش برگزیده اند. ظلم آشکاری که بر صنعتگران مستقر در محورغرب مشهد رفته است، به شرح ذیل به شرف عرض مبارک می رسد:

 • واحدهای صنعتی مستقر در این محور بین۳۰-۵۰ سال در همین مکان، فعالیت تولیدی داشته اند. همه این واحدها در بدو فعالیت، نسبت به اخذ مجوزتاسیس، پروانه بهره برداری و سایر گواهی های لازم از مراجع ذیصلاح(محیط زیست، جهاد کشاورزی و…) اقدام و به صورت کاملا قانونی در اراضی این محور که در زمان استقرار، خارج از محدوده شهر و شهرداری بوده است، به فعالیت مشغول شده اند.
 • متاسفانه علی رغم این که دستگاه متولی کشاورزی استان، در زمان صدور مجوز فعالیت برای واحدهای صنعتی مستقر در این محور، کتبا اعلام داشته این اراضی شوره زار و لم یزرع می باشد، در طول این همه سال، کاربری های موصوف از کشاورزی به صنعتی تبدیل نشده و صنعتگران، جوانی و سرمایه شان را به صورت سیمان و ساختمان و میلگرد و ماشین آلات در زمینی کاشته اند که علی رغم صدور مجوزهای قانونی، در طی ۵۰سال گذشته، اکنون کسی پاسخگوی شان نیست.
 • با گسترش محدوده شهر مشهد، واحدهای صنعتی به داخل حریم شهر بلعیده شده اند و هنوز مشکل کاربری صاحبان صنایع حل نشده، غوز بالا غوز دیگری به نام شهرداری و مطالبه حق پایان کار(!)، حق عوارض سالیانه، حق آسفالت شکافی، حق ورود به محدوده(!) و… به مصائب صنعتگران افزوده می شود. حال آن که این واحدها، در هنگام راه اندازی، خودشان با هزینه شخصی خود، مبادرت به بردن انشعابات مختلف، از قبیل برق و تلفن و آب، کشیدن جاده دسترسی، تامین امنیت منطقه و… نموده اند و هیچ یک از این امتیازات، از محل زیرساخت های آورده دولت یا شهرداری تامین نشده بوده است.

 • مزید استحضار، براساس آمار ارایه شده توسط استانداری خراسان رضوی، هم اکنون ۲۸۰۰واحد صنعتی و صنفی بزرگ و کوچک در این محور که از بیمارستان رضوی مشهد شروع و تا شهر جدید گلبهار امتداد یافته، مشغول فعالیت هستند و جمعیت شاغلین پایدار این محور، حداقل ۵۰هزار نفر تخمین زده می شود.
 • این واحدها به دلیل آن که در زمان احداث، در قلمرو مدیریتی شهرداری نبوده اند، فاقد پروانه پایان کار هستند و چون پروانه پایان کار ندارند، امروز برای دریافت کوچک ترین خدمات شهری، از قبیل آسفالت شکافی، خرید انشعاب جدید، دریافت تسهیلات بانکی جهت سرمایه در گردش و… با درب بسته دوایر دولتی مواجه می شوند و تداوم این موانع و ایرادتراشی ها، گلوی شان را سخت فشرده است. ظرف یک سال گذشته ۹واحد صنعتی نیمه بزرگ در این محور با اشتغالی در حدود ۷۰۰نفر، تعطیل شده اند و اگر چاره ای بر مصائب شان اندیشیده نشود، در سال جاری، بر تعدادشان افزوده خواهدشد.
 • نمایندگان صنایع مستقر در محور غرب مشهد مقدس توانستند با پی گیری های مدام شان، با کمک سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، در خرداد ماه۱۳۹۱ به یمن سفر استانی هیئت دولت، مصوبه ای را بگیرند که تداوم حضور صنایع در این محور را به شرط آلاینده نبودن، بلامانع می دانست(پیوست۱)

متعاقب آن در کارگروهی که به ریاست معاون محترم عمرانی استاندار تشکیل شد، همه دستگاه های متولی، علی الخصوص سازمان حفاظت محیط زیست بر طرح پرونده ۴۲واحد از واحدهای صنعتی فوق الاشاره در کمیسیون ماده۵ و تغییر کاربری، از کشاورزی به صنعتی، رای مثبت دادند.(پیوست۲)

 • متاسفانه در همین مدت، طرح جامع و تفصیلی شهر مشهد توسط اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی تهیه می شود و در کمال ناباوری، در این طرح، تمام عرصه محور غرب که محل استقرار ۲۸۰۰واحد صنفی و صنعتی است، جانمایی مسکونی، تفریحی و فضای سبز می یابد. به عبارت دیگر، گویا متولیان محترم، در خلاء، به تهیه این طرح پرداخته اند! و هیچ حق حیاتی برای ۵۰هزار نفری که در صنایع این محور مشغول کسب روزی هستند، قائل نشده اند.
 • خوشبختانه علاوه بر بند۸ مصوبه هیات وزیران، ماده۵۵ قانون رفع موانع تولید، مصوب مجلس شورای اسلامی (پیوست۳) نیز بر بلامانع بودن تداوم فعالیت واحدهای صنعتی در حریم شهرها، به شرط عدم آلایندگی تصریح دارد، اما مع الاسف، کمیسیون ماده۵ همچنان از طرح پرونده این واحدها در جلسات خود و انجام تکالیف و وظایف قانونی اش سر باز می زند و صنعتگران این محور، هر روز با کوهی از اخطارنامه ها و ضرب الاجل ها و تهدیدات از سوی شهرداری مواجه می شوند.
 • علاوه بر همه این ها، در پی درخواست هیات امنای صنایع محور غرب مشهد، کمیسیون پنج نفره حمایت قضایی از سرمایه گذاری دادگستری خراسان رضوی نیز در تاریخ۱۸/۱۲/۱۳۹۲، با دعوت از مدیرکل راه و شهرسازی، به موضوع ورود یافته و برای حل مشکل صنعتگران، صورتجلسه ای را با حضور مدیرکل راه و شهرسازی استان که دبیر کمیسیون ماده۵ نیز می باشد، به ایشان ابلاغ نمود(پیوست۴)، اما متاسفانه مدیرکل محترم تا این لحظه از اجرای مفاد آن ابلاغیه استنکاف نموده است که هیات امنای صنایع محور غرب، حق استفاده از ابلاغیه مذکور را همچنان برای خود محفوظ دانسته، اما بنا را بر تعامل با این دستگاه گذاشته است.
 • با توجه به شرایط سخت تولید و صنعت، متاسفانه آن چه بیش از تحریم های خارجی، نفس تولیدکننده داخلی را بریده است، تحریم های داخلی است. دستگاه های ذیربط به جای حمایت قاطع و فراگیر از خیل صنایع این محور، به عاملی برای قبض روح و به تعطیلی کشانده شدن کارخانه های تولیدی محورغرب مشهد تبدیل شده اند. رفتار ایشان، در تنافر و تضاد با تئوری «اقتصاد مقاومتی» است که در فرمایشات مقام معظم رهبری به دفعات مورد تاکید قرار گرفته است.
 • هیات امنای صنایع محورغرب به نمایندگی از ۲۸۰۰واحد تولیدی و صنعتی مستقر در این محور، عاجزانه از دفتر محترم مقام معظم رهبری درخواست دارد ضمن ورود به این پرونده و دستور بررسی و شناسایی دست هایی که با اهداف مغرضانه و ضد تولید، تیشه به ریشه صنعت و اشتغال مستقر در این استان می زنند، به دو خواسته قانونی و به حق صنایع مستقر در محور غرب رسیدگی و به استیفای حقوق معطل مانده ایشان مبادرت ورزد:

الف: تغییر کاربری صنایعی که حائز شرایط قانونی ذکر شده در فوق، بالاخص ماده۵۵ قانون رفع موانع تولید می باشند و براساس مصوبه هیات وزیران و کمیته راهبردی استانداری خراسان، لیست شان تهیه و به کمیسیون ماده۵ ارسال شده است.

ب: اخذ پایان کار از شهرداری مشهد به جهت امکان بهره مندی از مِلک خود برای ترهین در بانک ها و استفاده از تسهیلات و خدمات بانکی، امتیازات زیرساختی و… مطابق نص صریح قانون.

پیشاپیش از حسن توجه و مساعدت عالیه آن دفتر محترم سپاسگزاری می گردد. دوام حکومت عدل اسلامی و بقاء با عزت رهبری فرزانه انقلاب اسلامی را، ظل توجهات حضرت بقیه الله الاعظم، از درگاه ایزد متعال خواهانیم.

باتجدید ارادت و احترام- امیرشهلا

دبیر هیات امنای صنایع محورغرب مشهد