بایگانی دسته: میزگردها

میزگرد

گلایه صاحبان صنایع محور غرب مشهد؛ بلاتکلیفی محور غرب

دنیای اقتصاد، گروه صنعت- از میدان قائم(عج) مشهد که وارد جاده آسیایی شوید، به مرور و در دوطرف مسیر تابلوهایی با نام های صنعتی که بر سردر کارگاه ها و کارخانه ها نصب شده است، توجه شما را به خود جلب می کند. اینجا محور غرب است که تا پشت دیوارهای شهرک صنعتی توس در ۱۵ کیلومتری جاده مشهد- چناران در طول ۶۰ سال گذشته امتداد یافته است.

وقتی در سالیان دور مقامات محلی کارگاه های صنعتی را به این مکان منتقل کرده بودند هرگز گمان نمی کردند که روزی مرزی بین شهر و این منطقه وجود نداشته باشد. امروز اما گسترش فزاینده شهر این محور و واحدهای صنعتی آن را در انبوه ساختمان های مسکونی پنهان کرده و حالا نگرانی هایی را برای مسئولان ایجاد کرده است.

دغدغه هایی از جنس محیط زیست، ترافیک، آلودگی صوتی و آلودگی آب و هوا و… که به گفته صاحبان این صنایع بعضی وقت ها می شود با صرف مبالغی به عنوان جریمه بعضی از این نگرانی ها را برطرف کرد. اما در سال های اخیر و با پیشروی شهر، ارزش این لکه بزرگ صنعتی از آنچه در گذشته پیش بینی می شده، بالاتر رفته و حالا نگرفتن کاربری صنعتی در سال های دور برای دست اندرکاران صنایع شاغل در این محور که همزمان با شرایط اقتصادی کشور و دیگر مشکلات گریبان گیر صنعت هم دست و پنجه نرم می کنند، دردسرساز شده است.

البته تلاش های بی وقفه یک دهه گذشته مدیران این واحدها برای کسب پروانه کاربری صنعتی بالاخره در بهار۹۲ به سرانجام رسیده و در اقدامی نادر -که اهمیت این محور را می رساند- هیات وزیران درباره حل مشکل یک منطقه صنعتی مصوبه ای را از تصویب می گذارند تا به صورت ویژه نسبت به تثبیت کاربری صنعتی واحدهای فعال در این منطقه رسیدگی شود. اما در ادامه و با گذشت زمان این مصوبه تا امروز اجرایی نشده است و این واحدهای صنعتی را برای انجام امور روزمره کاری با مشکل عدم مجوز روبرو کرده است.

در ادامه شرح ماجرا را از زبان چند تن از فعالان صنایع محور غرب می خوانیم.

ادامه خواندن گلایه صاحبان صنایع محور غرب مشهد؛ بلاتکلیفی محور غرب

میزگرد

پایان بلاتکلیفی صنایع محور غرب؟

دنیای اقتصاد، زهرا صفدری، فاطمه رافع- ۱۸ خرداد ماه بود که ضمیمه هفتگی خراسان رضوی روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «بلاتکلیفی محور غرب» به انعکاس گلایه صاحبان صنایع مستقر در این محور پرداخت و آن‌ها از اجرا نشدن مصوبه هیأت وزیران در بهار ۹۲ مبنی بر رسیدگی ویژه به تثبیت کاربری صنعتی واحدهای فعال در این منطقه انتقاد کردند و از نادیده گرفتن ۲۸۰۰ واحد صنعتی محور غرب در طرح جامع مشهد سخن گفتند و از درخواست شهرداری برای تأمین شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار توسط این صنایع گلایه کردند.

حالا در آستانه دهم تیر ماه و روز «صنعت و معدن» بار دیگر سراغی از برخی از نمایندگان هیأت امناء صنایع محور غرب گرفته‎ایم و در کنار آن‎ها، نمایندگانی از خانه صنعت و معدن، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی و شورای شهر مشهد را پشت یک میز، گرد هم آورده‎ایم تا در میزگردی با عنوان «بررسی چالش کاربری صنایع محور غرب مشهد» به بیان دغدغه‎ها و دیدگاه‎های خود در خصوص این محور بپردازند.

البته قرار بود نمایندگانی از استانداری خراسان رضوی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل دادگستری استان و شهرداری مشهد هم در این میزگرد حضور داشته باشند اما با وجود پیگیری‌های انجام شده این امر میسر نشد.

لزوم رفع مشکلات ۴۲ واحد صنعتی محور غرب

دبیر هیات امناء صنایع محور غرب مشهد در ابتدای این نشست گفت: در این جلسه به دنبال استفاده از نقطه نظرات نمایندگان دستگاه‌های دولتی برای رفع مشکلات محور غرب و واحدهای صنعتی مستقر در این محور هستیم؛ براساس ماده هشت مصوبه سال ۹۱ هیات دولت مقرر شد موضوع تغییر کاربری، تثبیت کاربرد صنعتی و جانمایی ۴۲ واحدی که در لیست کمیته اجرایی قرار گرفته‌اند در کمیسیون ماده پنج مطرح و به تصویب برسد؛ یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد تاخیر اداره کل راه و شهرسازی به عنوان دبیر کمیسیون ماده پنج در طرح این موضوع بود، هر چند مدیرکل راه و شهرسازی استان اعلام کرد موضوع در جلسه آذرماه سال گذشته کمیسیون مطرح شده و مشروط به تایید محیط‌زیست و شهرداری، موضوع تغییر کاربری ۴۲ واحد در دستور کار قرار می‌گیرد.

امیر شهلا افزود: با توجه به اینکه ماده ۵۵ قانون رفع موانع تولید که در تیرماه سال گذشته توسط مجلس به تصویب رسید، بر رفع مشکلات تولیدی واحدهای صنعتی فاقد آلایندگی زیست‌محیطی در محدوده شهرها و روستاها تاکید می‌کند، هیچ بحثی برای اینکه نتوان مشکلات این ۴۲ واحد در محور صنعتی غرب را رفع کرد، وجود ندارد.

ادامه خواندن پایان بلاتکلیفی صنایع محور غرب؟