بایگانی دسته: گزارشها

میزگرد

گلایه صاحبان صنایع محور غرب مشهد؛ بلاتکلیفی محور غرب

دنیای اقتصاد، گروه صنعت- از میدان قائم(عج) مشهد که وارد جاده آسیایی شوید، به مرور و در دوطرف مسیر تابلوهایی با نام های صنعتی که بر سردر کارگاه ها و کارخانه ها نصب شده است، توجه شما را به خود جلب می کند. اینجا محور غرب است که تا پشت دیوارهای شهرک صنعتی توس در ۱۵ کیلومتری جاده مشهد- چناران در طول ۶۰ سال گذشته امتداد یافته است.

وقتی در سالیان دور مقامات محلی کارگاه های صنعتی را به این مکان منتقل کرده بودند هرگز گمان نمی کردند که روزی مرزی بین شهر و این منطقه وجود نداشته باشد. امروز اما گسترش فزاینده شهر این محور و واحدهای صنعتی آن را در انبوه ساختمان های مسکونی پنهان کرده و حالا نگرانی هایی را برای مسئولان ایجاد کرده است.

دغدغه هایی از جنس محیط زیست، ترافیک، آلودگی صوتی و آلودگی آب و هوا و… که به گفته صاحبان این صنایع بعضی وقت ها می شود با صرف مبالغی به عنوان جریمه بعضی از این نگرانی ها را برطرف کرد. اما در سال های اخیر و با پیشروی شهر، ارزش این لکه بزرگ صنعتی از آنچه در گذشته پیش بینی می شده، بالاتر رفته و حالا نگرفتن کاربری صنعتی در سال های دور برای دست اندرکاران صنایع شاغل در این محور که همزمان با شرایط اقتصادی کشور و دیگر مشکلات گریبان گیر صنعت هم دست و پنجه نرم می کنند، دردسرساز شده است.

البته تلاش های بی وقفه یک دهه گذشته مدیران این واحدها برای کسب پروانه کاربری صنعتی بالاخره در بهار۹۲ به سرانجام رسیده و در اقدامی نادر -که اهمیت این محور را می رساند- هیات وزیران درباره حل مشکل یک منطقه صنعتی مصوبه ای را از تصویب می گذارند تا به صورت ویژه نسبت به تثبیت کاربری صنعتی واحدهای فعال در این منطقه رسیدگی شود. اما در ادامه و با گذشت زمان این مصوبه تا امروز اجرایی نشده است و این واحدهای صنعتی را برای انجام امور روزمره کاری با مشکل عدم مجوز روبرو کرده است.

در ادامه شرح ماجرا را از زبان چند تن از فعالان صنایع محور غرب می خوانیم.

ادامه خواندن گلایه صاحبان صنایع محور غرب مشهد؛ بلاتکلیفی محور غرب

فیروز ابراهیمی

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی : انتقال شهرک‌های صنعتی محور غرب مشهد امکان‌پذیر نیست‌

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: با توجه به حجم بسیار بالایی که سرمایه گذاری صنعتی در محور غرب مشهد وجود دارد انتقال آن‌ها به محورهای دیگر امری غیر ممکن است.

وی تصریح کرد: این تعداد به جز واحدهای موجود در شهرک‌های دیگر مانند شهرک فناوری‌های نوین و یا کارخانه‌های مستقر در مکان‌هایی به جز شهرک‌های صنعتی است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه ۴۰ درصد از سرمایه‌گذاری موجود در شهر مشهد در محور غرب مستقر شده است، خاطرنشان کرد: تنها موضوعی که در این میان مطرح شده پیشگیری از استقرار و تأسیس واحدهای جدید در این محور در راستای جلوگیری از وقوع معضلات زیست محیطی است.

ابراهیمی افزود: همچنین باید در نظر گرفت که زیرساخت‌های مورد نیاز برای استقرار صنعت در محور شرق موجود نیست بسیاری از واحدهایی که در این منطقه به فعالیت‌های تولیدی مشغول هستند از نبود امکانات مناسب برای تولید گلایه دارند.

وی در ارتباط با مشکلاتی که صنعتی‌ها را درگیر خود کرده است، اظهار داشت: علاوه بر مشکلاتی که به‌دلیل شرایط اقتصادی به وجود آمده از جمله تأمین مواد اولیه و یا کمبود نقدینگی معضلات دیگری از جمله تعطیلی‌ و رکود مشکلاتی را به‌وجود آورده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عملکرد بخش‌های مختلف در زمینه تولید و مصرف را جزیره‌ای عنوان کرد و افزود: مصداق این نوع عملکرد نبود ارتباط مناسب میان صنعت و دانشگاه برای بهینه‌سازی تولید است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با انتقاد از عملکرد دانشگاهیان در برخورد با صنعت خاطرنشان کرد: متأسفانه جامعه علمی کشور تنها برای حمایت مالی به سمت صنعت روی می‌آورند و در این زمینه تنها به سود خود در زمینه‌های علمی فکر می‌کنند.

مطلب در سایت خانه صنعت و معدن و تجارت خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی: دولت دنبال تعطیلی صنایع غرب مشهد نیست

دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- استاندار خراسان رضوی که در هفتمین روز تیر ماه در ساختمان خیابان بهار میزبان اهالی رسانه بود، به سؤالات نمایندگان رسانه‎های استان در زمینه‎های مختلف از جمله کاربری صنایع محور غرب مشهد، مؤسسات مالی و اعتباری، استعفای فرماندار مشهد، شایعات مطرح شده درباره استعفای خودش، کم‎آبی استان، پدیده، جذب سرمایه‎گذار خارجی و قاچاق کالا پاسخ گفت.

علیرضا رشیدیان در این نشست در پاسخ به سؤال «دنیای اقتصاد» در خصوص تعیین تکلیف کاربری صنایع محور غرب مشهد اظهار کرد: آبهای زیرزمینی مشهد به سمت منطقه چناران گسترش پیدا میکند و با ورود آلودگی به خاکهای این منطقه، این آلودگی به منابع آب‎های زیرزمینی نفوذ خواهد کرد. وی جلوگیری از نفوذ منابع آلاینده به آب‎های زیرزمینی مشهد را از دغدغه‌هایی دانست که از گذشته مطرح است و افزود: به همین دلیل یکی از مسائلی که دنبال شد محدودسازی گسترش صنایع در محور غرب مشهد بود و شهرکهای صنعتی در چناران، قوچان، کلات و فریمان برای این منظور و استقرار صنایع تشکیل شد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه سال گذشته بررسی پرونده ۴۲ واحد از صنایع مستقر در محور غرب مشهد که به عنوان واحدهای مسأله‌دار مطرح شده بودند، به معاونت عمرانی استانداری ارجاع شد، خاطرنشان کرد: حدود شش یا هشت واحد از آن‌ها مشکل داشتند و تأیید نشدند و مشکل سایر واحدها حل شد.

رشیدیان ادامه داد: درخواستی هم از خانم ابتکار، رئیس سازمان محیط‌ زیست داشتیم مبنی براینکه جرایمی که از واحدهای آلاینده اخذ میشود، به جای اینکه فقط به صندوق مربوطه در خزانه واریز شود، به تسهیلاتی برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه آلایندگی‌های این صنایع تبدیل شود. وی تصریح کرد: دولت با توجه به تعداد کارخانجاتی که در غرب مشهد شکل گرفته و میزان اشتغال‌زایی آن‌ها، به هیچ وجه دنبال تعطیل کردن این واحدهای صنعتی نیست.

میزگرد

پایان بلاتکلیفی صنایع محور غرب؟

دنیای اقتصاد، زهرا صفدری، فاطمه رافع- ۱۸ خرداد ماه بود که ضمیمه هفتگی خراسان رضوی روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «بلاتکلیفی محور غرب» به انعکاس گلایه صاحبان صنایع مستقر در این محور پرداخت و آن‌ها از اجرا نشدن مصوبه هیأت وزیران در بهار ۹۲ مبنی بر رسیدگی ویژه به تثبیت کاربری صنعتی واحدهای فعال در این منطقه انتقاد کردند و از نادیده گرفتن ۲۸۰۰ واحد صنعتی محور غرب در طرح جامع مشهد سخن گفتند و از درخواست شهرداری برای تأمین شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار توسط این صنایع گلایه کردند.

حالا در آستانه دهم تیر ماه و روز «صنعت و معدن» بار دیگر سراغی از برخی از نمایندگان هیأت امناء صنایع محور غرب گرفته‎ایم و در کنار آن‎ها، نمایندگانی از خانه صنعت و معدن، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی و شورای شهر مشهد را پشت یک میز، گرد هم آورده‎ایم تا در میزگردی با عنوان «بررسی چالش کاربری صنایع محور غرب مشهد» به بیان دغدغه‎ها و دیدگاه‎های خود در خصوص این محور بپردازند.

البته قرار بود نمایندگانی از استانداری خراسان رضوی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل دادگستری استان و شهرداری مشهد هم در این میزگرد حضور داشته باشند اما با وجود پیگیری‌های انجام شده این امر میسر نشد.

لزوم رفع مشکلات ۴۲ واحد صنعتی محور غرب

دبیر هیات امناء صنایع محور غرب مشهد در ابتدای این نشست گفت: در این جلسه به دنبال استفاده از نقطه نظرات نمایندگان دستگاه‌های دولتی برای رفع مشکلات محور غرب و واحدهای صنعتی مستقر در این محور هستیم؛ براساس ماده هشت مصوبه سال ۹۱ هیات دولت مقرر شد موضوع تغییر کاربری، تثبیت کاربرد صنعتی و جانمایی ۴۲ واحدی که در لیست کمیته اجرایی قرار گرفته‌اند در کمیسیون ماده پنج مطرح و به تصویب برسد؛ یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد تاخیر اداره کل راه و شهرسازی به عنوان دبیر کمیسیون ماده پنج در طرح این موضوع بود، هر چند مدیرکل راه و شهرسازی استان اعلام کرد موضوع در جلسه آذرماه سال گذشته کمیسیون مطرح شده و مشروط به تایید محیط‌زیست و شهرداری، موضوع تغییر کاربری ۴۲ واحد در دستور کار قرار می‌گیرد.

امیر شهلا افزود: با توجه به اینکه ماده ۵۵ قانون رفع موانع تولید که در تیرماه سال گذشته توسط مجلس به تصویب رسید، بر رفع مشکلات تولیدی واحدهای صنعتی فاقد آلایندگی زیست‌محیطی در محدوده شهرها و روستاها تاکید می‌کند، هیچ بحثی برای اینکه نتوان مشکلات این ۴۲ واحد در محور صنعتی غرب را رفع کرد، وجود ندارد.

ادامه خواندن پایان بلاتکلیفی صنایع محور غرب؟