بایگانی دسته: مصاحبه ها

فیروز ابراهیمی

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی : انتقال شهرک‌های صنعتی محور غرب مشهد امکان‌پذیر نیست‌

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: با توجه به حجم بسیار بالایی که سرمایه گذاری صنعتی در محور غرب مشهد وجود دارد انتقال آن‌ها به محورهای دیگر امری غیر ممکن است.

وی تصریح کرد: این تعداد به جز واحدهای موجود در شهرک‌های دیگر مانند شهرک فناوری‌های نوین و یا کارخانه‌های مستقر در مکان‌هایی به جز شهرک‌های صنعتی است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه ۴۰ درصد از سرمایه‌گذاری موجود در شهر مشهد در محور غرب مستقر شده است، خاطرنشان کرد: تنها موضوعی که در این میان مطرح شده پیشگیری از استقرار و تأسیس واحدهای جدید در این محور در راستای جلوگیری از وقوع معضلات زیست محیطی است.

ابراهیمی افزود: همچنین باید در نظر گرفت که زیرساخت‌های مورد نیاز برای استقرار صنعت در محور شرق موجود نیست بسیاری از واحدهایی که در این منطقه به فعالیت‌های تولیدی مشغول هستند از نبود امکانات مناسب برای تولید گلایه دارند.

وی در ارتباط با مشکلاتی که صنعتی‌ها را درگیر خود کرده است، اظهار داشت: علاوه بر مشکلاتی که به‌دلیل شرایط اقتصادی به وجود آمده از جمله تأمین مواد اولیه و یا کمبود نقدینگی معضلات دیگری از جمله تعطیلی‌ و رکود مشکلاتی را به‌وجود آورده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عملکرد بخش‌های مختلف در زمینه تولید و مصرف را جزیره‌ای عنوان کرد و افزود: مصداق این نوع عملکرد نبود ارتباط مناسب میان صنعت و دانشگاه برای بهینه‌سازی تولید است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با انتقاد از عملکرد دانشگاهیان در برخورد با صنعت خاطرنشان کرد: متأسفانه جامعه علمی کشور تنها برای حمایت مالی به سمت صنعت روی می‌آورند و در این زمینه تنها به سود خود در زمینه‌های علمی فکر می‌کنند.

مطلب در سایت خانه صنعت و معدن و تجارت خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی: دولت دنبال تعطیلی صنایع غرب مشهد نیست

دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- استاندار خراسان رضوی که در هفتمین روز تیر ماه در ساختمان خیابان بهار میزبان اهالی رسانه بود، به سؤالات نمایندگان رسانه‎های استان در زمینه‎های مختلف از جمله کاربری صنایع محور غرب مشهد، مؤسسات مالی و اعتباری، استعفای فرماندار مشهد، شایعات مطرح شده درباره استعفای خودش، کم‎آبی استان، پدیده، جذب سرمایه‎گذار خارجی و قاچاق کالا پاسخ گفت.

علیرضا رشیدیان در این نشست در پاسخ به سؤال «دنیای اقتصاد» در خصوص تعیین تکلیف کاربری صنایع محور غرب مشهد اظهار کرد: آبهای زیرزمینی مشهد به سمت منطقه چناران گسترش پیدا میکند و با ورود آلودگی به خاکهای این منطقه، این آلودگی به منابع آب‎های زیرزمینی نفوذ خواهد کرد. وی جلوگیری از نفوذ منابع آلاینده به آب‎های زیرزمینی مشهد را از دغدغه‌هایی دانست که از گذشته مطرح است و افزود: به همین دلیل یکی از مسائلی که دنبال شد محدودسازی گسترش صنایع در محور غرب مشهد بود و شهرکهای صنعتی در چناران، قوچان، کلات و فریمان برای این منظور و استقرار صنایع تشکیل شد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه سال گذشته بررسی پرونده ۴۲ واحد از صنایع مستقر در محور غرب مشهد که به عنوان واحدهای مسأله‌دار مطرح شده بودند، به معاونت عمرانی استانداری ارجاع شد، خاطرنشان کرد: حدود شش یا هشت واحد از آن‌ها مشکل داشتند و تأیید نشدند و مشکل سایر واحدها حل شد.

رشیدیان ادامه داد: درخواستی هم از خانم ابتکار، رئیس سازمان محیط‌ زیست داشتیم مبنی براینکه جرایمی که از واحدهای آلاینده اخذ میشود، به جای اینکه فقط به صندوق مربوطه در خزانه واریز شود، به تسهیلاتی برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه آلایندگی‌های این صنایع تبدیل شود. وی تصریح کرد: دولت با توجه به تعداد کارخانجاتی که در غرب مشهد شکل گرفته و میزان اشتغال‌زایی آن‌ها، به هیچ وجه دنبال تعطیل کردن این واحدهای صنعتی نیست.